Stocznia Gdańska – Powstanie, Rozwój, Upadek – album zdjęciowy

STOCZNIA GDAŃSKA

POWSTANIE, ROZWÓJ, UPADEK


Ten album fotograficzny stanowi ewenement na skalę światową. Jego autor, Zenon Mirota, jest chyba jedynym fotografikiem, który poświęcił swój talent jednemu zakładowi pracy, Stoczni Gdańskiej, gdzie przez 50 lat tworzył artystyczne zdjęcia.

Album zawiera około tysiąca starannie wybranych i opracowanych zdjęć autorstwa tego wybitnego polskiego fotografika To jedyny w swoim rodzaju fotograficzny zapis historii Stoczni Gdańskiej, „ukazujący, czym była stocznia jako firma, kim byli ludzie tworzący jej załogę, co złożyło się na to, że w ciągu stosunkowo krótkiego czasu w kraju bez większych tradycji okrętowych powstała jedna z największych i najlepszych stoczni świata”, jak czytamy we wprowadzeniu autorstwa pomysłodawcy albumu Zbigniewa Szczypińskiego.

Znajdujące się w książce zdjęcia, będące w większości reprodukcjami odbitek, mają niepowtarzalny klimat i ekspresję. Wiele negatywów przepadło, a część zaś została zarekwirowana w stanie wojennym przez władze wojskowe, które wprowadziły zarząd komisaryczny w stoczni (przepadły wówczas m.in. negatywy z grudnia 1970 r., sierpnia 1980 r. i z początku stanu wojennego).

Część zbiorów ukazanych w albumie była prezentowana na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności.

Zenon Mirota, Stocznia, jaka była. Stocznia Gdańska – powstanie, rozwój, upadek, wydawcy: Portal Morski i Remontowa Holding SA, Gdańsk 2015

Darmowa przesyłka na terenie kraju