Prenumerata drukowana + cyfrowa

Prenumerata łączona (wydania drukowane + wydania cyfrowe).

Egzemplarze drukowane wysyłane są za pośrednictwem Poczty Polskiej (konieczne jest podanie adresu dostawy).

Dostęp do zakupionych wydań cyfrowych jest możliwy za pośrednictwem aplikacji mobilnej (można ją pobrać tutaj), po zalogowaniu się w aplikacji loginem i hasłem, używanymi do realizacji zakupów w sklepie „Polska na Morzu” (przed dokonaniem zakupów konieczne jest założenie konta w serwisie).

Wydania cyfrowe można również czytać za pomocą specjalnej przeglądarki, dostępnej w zakładce „Moje e-wydania”, na stronie polskanamorzu.pl – w celu otrzymania dostępu do zakupionych wydań konieczne jest zalogowanie się w serwisie.

Szczegółowa instrukcja korzystania z dostępu do wydań cyfrowych miesięcznika „Polska na Morzu” znajduje na stronie: Jak czytać cyfrowe wydania miesięcznika 

Prenumerata drukowana

Prenumerata miesięcznika „Polska na Morzu” – w wersji drukowanej (wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej – konieczne jest podanie adresu dostawy).

Stocznia Gdańska jaką pamiętamy

Stocznia Gdańska – jaką pamiętamy. Wspomnienia stoczniowców.

To tytuł nowej i jedynej w swoim rodzaju książki o Stoczni Gdańskiej. Na blisko 800 stronach wspominają ją stoczniowcy. I to właśnie różni tę pozycję wydawniczą od pozostałych, wcześniej na ten temat opublikowanych. W społecznej świadomości ugruntowały one bowiem wizerunek Stoczni Gdańskiej przede wszystkim jako symbolicznej kolebki „Solidarności”, będącej katalizatorem ustrojowych przemian w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku. Mówiły natomiast bardzo niewiele (albo nie mówiły nic) o tym, co stanowiło istotę przedsiębiorstwa, którą była budowa najnowocześniejszych w owym czasie statków, łącznie przez blisko 140 tysięcy pracujących w niej stoczniowców.

W nowej książce o Stoczni Gdańskiej, polityczno-historyczną narrację zastąpiła barwna, wielowątkowa opowieść o pracy i codziennym życiu. To historia z „pierwszej ręki”, opowiedziana nie przez zewnętrznych obserwatorów, a przez samych stoczniowców, uszeregowanych według numeru ewidencyjnego, co jest podstawową informacją o stażu pracy w stoczni. Wśród nich są m.in. pionier przemysłu okrętowego w Polsce inż. Ignacy Siennicki, który trafił tu w 1947 roku, Zbigniew Barański, robotnik Wydziału Odlewni, który wspomina czasy stanu wojennego 1981 r. i pierwszych miesięcy 1982 r., a także wielu innych. Teksty ilustrowane są artystycznymi zdjęciami stoczniowych fotografików – Zenona Miroty i Tercjana Multaniaka.

Lektura nasuwa wiele ciekawych obserwacji, które rzucają nieco światła na to, dlaczego pracownicy Stoczni Gdańskiej mówili o niej: „nasza matka”. Nie może być zresztą inaczej, skoro książkę wydano pod współredakcją Zbigniewa Szczypińskiego, do 1981 r. zatrudnionego w pracowni socjologicznej Stoczni Gdańskiej, potem działającego w pierwszej „Solidarności”, od roku 1991 kierującego Ośrodkiem Badań Społecznych w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, a w latach 1994 – 1997 posła na Sejm II RP.

Jest on także współzałożycielem Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej, które ogłosiło konkurs na pamiętniki o stoczni, i którego pokłosiem jest właśnie nowa książka. Jej wydanie zostało sfinansowane przez Piotra Soykę, prezesa grupy kapitałowej Remontowa Holding, „człowieka wrażliwego na wszystkie inicjatywy związane ze Stocznią Gdańską – matką wszystkich polskich stoczni” – jak czytamy we wstępie do tej unikatowej księgi zawierającej „skondensowaną pamięć o zdarzeniach, o ludziach, o historii budowy statków w największej polskiej stoczni”.

Książka z darmową dostawą 

Stocznia Gdańska jaką pamiętamy. Wspomnienia stoczniowców.
Pod redakcją Andrzeja Nawrockiego i Zbigniewa Szczypińskiego.
Wydawca: Stowarzyszenie Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej
Rok wydania: 2020
Stron: 764
ISBN 978-83-8127-537-8
Druk: Bernardinum
Okładka twarda + obwoluta
Cena: 42,00 zł (zawiera 5% VAT).