Prenumerata drukowana

Prenumerata miesięcznika „Polska na Morzu” – w wersji drukowanej (wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej – konieczne jest podanie adresu dostawy).

Stocznia Gdańska jaką pamiętamy

Stocznia Gdańska – jaką pamiętamy. Wspomnienia stoczniowców.

To tytuł nowej i jedynej w swoim rodzaju książki o Stoczni Gdańskiej. Na blisko 800 stronach wspominają ją stoczniowcy. I to właśnie różni tę pozycję wydawniczą od pozostałych, wcześniej na ten temat opublikowanych. W społecznej świadomości ugruntowały one bowiem wizerunek Stoczni Gdańskiej przede wszystkim jako symbolicznej kolebki „Solidarności”, będącej katalizatorem ustrojowych przemian w Polsce w latach 80. ubiegłego wieku. Mówiły natomiast bardzo niewiele (albo nie mówiły nic) o tym, co stanowiło istotę przedsiębiorstwa, którą była budowa najnowocześniejszych w owym czasie statków, łącznie przez blisko 140 tysięcy pracujących w niej stoczniowców.

W nowej książce o Stoczni Gdańskiej, polityczno-historyczną narrację zastąpiła barwna, wielowątkowa opowieść o pracy i codziennym życiu. To historia z „pierwszej ręki”, opowiedziana nie przez zewnętrznych obserwatorów, a przez samych stoczniowców, uszeregowanych według numeru ewidencyjnego, co jest podstawową informacją o stażu pracy w stoczni. Wśród nich są m.in. pionier przemysłu okrętowego w Polsce inż. Ignacy Siennicki, który trafił tu w 1947 roku, Zbigniew Barański, robotnik Wydziału Odlewni, który wspomina czasy stanu wojennego 1981 r. i pierwszych miesięcy 1982 r., a także wielu innych. Teksty ilustrowane są artystycznymi zdjęciami stoczniowych fotografików – Zenona Miroty i Tercjana Multaniaka.

Lektura nasuwa wiele ciekawych obserwacji, które rzucają nieco światła na to, dlaczego pracownicy Stoczni Gdańskiej mówili o niej: „nasza matka”. Nie może być zresztą inaczej, skoro książkę wydano pod współredakcją Zbigniewa Szczypińskiego, do 1981 r. zatrudnionego w pracowni socjologicznej Stoczni Gdańskiej, potem działającego w pierwszej „Solidarności”, od roku 1991 kierującego Ośrodkiem Badań Społecznych w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, a w latach 1994 – 1997 posła na Sejm II RP.

Jest on także współzałożycielem Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej, które ogłosiło konkurs na pamiętniki o stoczni, i którego pokłosiem jest właśnie nowa książka. Jej wydanie zostało sfinansowane przez Piotra Soykę, prezesa grupy kapitałowej Remontowa Holding, „człowieka wrażliwego na wszystkie inicjatywy związane ze Stocznią Gdańską – matką wszystkich polskich stoczni” – jak czytamy we wstępie do tej unikatowej księgi zawierającej „skondensowaną pamięć o zdarzeniach, o ludziach, o historii budowy statków w największej polskiej stoczni”.

Książka z darmową dostawą 

Stocznia Gdańska jaką pamiętamy. Wspomnienia stoczniowców.
Pod redakcją Andrzeja Nawrockiego i Zbigniewa Szczypińskiego.
Wydawca: Stowarzyszenie Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej
Rok wydania: 2020
Stron: 764
ISBN 978-83-8127-537-8
Druk: Bernardinum
Okładka twarda + obwoluta
Cena: 42,00 zł (zawiera 5% VAT).

Polska na Morzu – 10/21 – wydanie drukowane

Wydanie drukowane

W październikowym wydaniu Polski na Morzu m.in.:

NOWA WYSTAWA W ŁADOWNIACH WYREMONTOWANEGO SOŁDKA

Na statku-muzeum – sołdek, otwarto zupełnie nową wystawę stałą pt. „sołdek i jego czasy”.

JUBILEUSZOWA EDYCJA FORUM GOSPODARKI MORSKIEJ W GDYNI

W Gdyni, eksperci dyskutowali o branży morskiej i stojących przed nią wyzwaniach w pandemicznej rzeczywistości.

KONTENERY NA WAGĘ ZŁOTA

Zakłócenia w transporcie morskim i przerwanie łańcuchów dostaw są tak poważne, że zamykane są fabryki, a sieci handlowe i ich klienci boją się, że nie będzie prezentów świątecznych…

REKORDOWY, 300-METROWY KONTENEROWIEC BUXCLIFF W GDAŃSKIEJ STOCZNI REMONTOWEJ

Jeszcze nigdy w żadnej polskiej stoczni nie zadokowano tak długiego statku.

GRYF – PIONIER NA PIERWSZEJ POLSKIEJ LINII PROMOWEJ Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA

Prom gryf nie pojawił się jako pierwszy na połączeniach promowych z polskich portów. Był jednak najważniejszy. Stał się prekursorem polskiej żeglugi promowej, jako dobrze zorganizowanego i trwałego przedsięwzięcia gospodarczego, które przetrwało – z powodzeniem – próbę czasu.

KANAŁ ŻEGLUGOWY PRZEZ MIERZEJĘ WIŚLANĄ NABIERA KSZTAŁTÓW

Jak informuje inwestor – urząd morski w gdyni – rozpoczęta w 2019 roku budowa drogi wodnej łączącej zalew wiślany z zatoką gdańską przebiega zgodnie z harmonogramem.

PRZYSTAŃ CESARSKA. OD KORWET PO JACHTY

Dokładnie 3 lata temu – w październiku 2018 roku, tereny dawnej stoczni cesarskiej oficjalnie otworzyły się na mieszkańców i turystów. Powstała specjalnie oznakowana trasa prowadząca między najciekawszymi miejscami – zabytkami przemysłu i architektury, wypełniona historią pracujących tu przez dekady ludzi.

 

Zamów magazyn z darmową przesyłką na terenie kraju.